Oběť nehody odmítla kvůli vyznání transfuzi krve. Zemřela
8. února 2008, Eva Kučerová, MF DNES

"Pavel Šulc loni v září řídil auto pod vlivem alkoholu a srazil se s motorkou. Žena, která na ní jela jako spolujezdkyně, v nemocnici zemřela. Přesto si jedenadvacetiletý Pavel Šulc nemyslí, že může za její smrt.
"Necítím se zcela vinen," řekl včera před soudem v Mladé Boleslavi.
Proč? Oběť nehody totiž kvůli svému vyznání – byla svědkyně Jehovova – odmítla transfuzi krve. Zemřela na poúrazový a krvácivý šok. Na tom, zda ženu zabil, nebo "pouze" těžce zranil, závisí podle právníků výše trestu, jaký Pavel Šulc nakonec od soudu dostane. O jeho svědomí nemluvě. ..."
(... pokračování - viz zde)

Odmítání krve - čí svědomí má větší hodnotu?

SJ odmítají některé části krve. Argumentují tím, že je to jejich náboženský postoj, na který mají dle zákona právo.

Případ smrti svědkyně Jehovovy Jarmily Rutové z Benátek nad Jizerou (viz iDNES, Boleslavský deník, Paramedik) dává všem svědkům palčivou otázku: „Má moje svědomí větší hodnotu, než svědomí druhého člověka?“. Jak se vyrovná člověk, který je křesťanem, s tím, že trváním na svém právu těžce zatíží svědomí druhého?

Svědomí viníka tragické události

Řídit pod vlivem alkoholu se nemá, to je nezpochybnitelné. Ale je skutečně křesťanské zničit se svým životem i životy dalších lidí? Je správné, aby kvůli náboženskému postoji svědka Jehovova trpěl jiný člověk? Nebo to snad má znamenat, že svědkové považují sami sebe za lidi, jejichž práva a svědomí májí vyšší cenu, než práva a svědomí ostatních, a proto je také v důsledku možné, aby za zabití svědka byl udělen vyšší trest? Kdyby oběť nehody měla třeba nějakou nepoznanou nemoc (nap. závažné aneurysma na cévě), která by v kombinaci s úrazem přivodila smrt, měl by viník smůlu. Ale o to zde nešlo, a nelze to takto srovnávat. Pokud by oběť neodmítla léčbu, měla by šanci přežít.

Svědomí lékaře

Jak se vyrovnávají biblicky školená svědomí svědků Jehovových s tím, že poškozují svědomí lékařů, kteří nemohou dělat to, co je jejich posláním – zachránit lidský život? Uvědomují si vůbec, že lékař možná stráví týdny v depresi z toho, že nezasáhl, když mohl? A někteří se s tím nemusí plně vyrovnat nikdy.

Svědomí příbuzných

Je zničení života příbuzného, jemuž zemře blízký kvůli odmítnutí krve, nepodstatnou věcí ve srovnání s náboženskou ideou svědka Jehovova? Uvědomují si svědkové vůbec, že kvůli svému postoji mohou způsobit nekonečné výčitky svých nejbližších, kteří si možná navždy budou klást otázku: „Udělal jsem vše, co jsem mohl?“

Čí svědomí má větší hodnotu? Čí svědomí je lepší a kvalitnější?

Ježíš Kristus prohlásil: „Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele.“ (Jan 15:13, NBK)

- Michal M. Malý 8. února 2008

Námět navazuje na články:
Svědkové Jehovovi a otázka krve – čí volba a čí svědomí?, Tichá revoluce a Jaká je nauka svědků Jehovových „o zákazu krve“ v roce 2008?


Související odkazy:

Malý M. Tichá revoluce. Dingir. 2007;10(1):2-4.

Malý M. Svědkové Jehovovi a otázka krve. Čí volba a čí svědomí? Dingir. 2005;8(3):76-78.

Malý M. Symbol života povyšují nad život. Lidové noviny. 2. ledna 2007;20(1):11.

Život je svatý. Svědkové Jehovovi a otázka krve. Brno: L.Marek; 2006.

Malý M. Jaká je nauka svědků Jehovových „o zákazu krve“ v roce 2008?

Nález Ústavního soudu III. ÚS 459/03. 20. srpna, 2004; http://www.krev.info/library/janos.htm.

 

 

 

 


Ohlasy a diskuze - zde