Tragický čin matky – svědkyně Jehovovy

(Překlad článku, který byl uveřejněn 7.srpna 2005 v SUNDAY MAIL )

Ilustrační fotoUmírající matka odmítla život zachraňující transfuzi krve i přes to, že zdravotní sestry u ní držely jejího zdravého novorozeného syna, když se zoufale pokoušely změnit její názor. Když kolébaly jejího syna v jejích pažích, ošetřující lékařka apelovala na matku – svědkyni Jehovovu: „Podívejte se na Vaše malé miminko. Toto dítě je důležitější než vaše víra.”

Ale dvaatřicetiletá Irmgard Christopherová jen zavrtěla hlavou. Dvakrát řekla „ne“ a manžel, který byl po jejím boku, přikývl na souhlas s jejím rozhodnutím.

Paní Christopherová zemřela na masivní ztrátu krve 13 hodin po porodu zdravého syna. Zanechala syna i jeho tříletou sestřičku, aby byli vychováváni sestrou paní Christopherové.

Logo nemocnice v LandauVedoucí lékař nemocnice v Landau (blízko Mnichova) Dr. Bernd Probach řekl: „Trpěli jsme všichni celou noc. Takové drama nechce nikdo z nás již nikdy zažít.“

Paní Christopherová měla u sebe místopřísežné prohlášení vlastnoručně podepsané a podepsané také právním zástupcem, že odmítá v naléhavém případě transfuzi krve.

Dr. Probach řekl, že „bezprostředně po porodu začala dramaticky krvácet.“ „Než jsme začali operovat, žádali jsme ji, aby změnila svůj názor, ale odmítla. Když jsme odstranili dělohu a ona nabyla po operaci vědomí, dvakrát jsme ji varovali, že zemře, a dítě ztratí matku, když nepřijme transfuzi krve.“

Personál nemocnice v LandauPak zdravotní sestry u ní přidržovaly jejího syna, a ošetřující lékařka ukazovala na jejího zdravého syna a prosila ji, aby se na něj podívala a dala jeho budoucnosti přednost před svoji vírou.

Dr. Probach také řekl, že u jejího lůžka byla i její matka, a že jí prosil, aby se pokusila ovlivnit svojí dceru. Ale ona řekla, že jestliže se bude do záležitosti plést, nebude jí dovoleno, aby viděla svoje vnoučata.

Podle Dr.Probacha byl v nemocnici přítomen také úředník od svědků Jehovových, který odmítl zasáhnout ve prospěch života a dokonce obvinil lékaře z toho, že se pokoušejí donutit matku, aby zavrhla svojí víru.

Horst Lambrecht, starší z místního sboru, k případu řekl: “Krev je svatá a představuje život jiných lidí. Jestliže by byla donucena porušit naše biblické zákony, měla by narušený svůj vztah s Bohem.“

Nicméně, jeden příbuzný zemřelé ženy řekl: “Jsme znechucení. Tito lidé jsou fanatici. Byla to vražda. Nemá snad život a péče o dvě malé děti přednost před sobeckostí takového náboženství?”

Místní státní prokurátor prohlásil, že lékaři jednali správně a dodal: “Je to tragické, ale nejsme schopni najít žádné právní východisko, jestliže se žena kvůli svému náboženství rozhodne umřít.”Související odkazy:

Oficiální prohlášení německé odbočky k této události: SVĚDKOVÉ JEHOVOVI - PROHLÁŠENÍ

Stránky nemocnice v Landau: http://www.staedt-krankenhaus-landau.de/

Lékař komentuje událost v Landau - viz zde


Ohlasy a diskuze - zde