Kanadská krev nakažená virem HIV
- byli nakaženi i svědkové Jehovovi?

Do popředí pozornosti médií se znovu dostala tragédie s infikovanou krví v Kanadě, která má své počátky již před více než 20 lety. V 80.letech minulého století zde došlo k nákaze virem HIV transfuzí krve. Nemocí AIDS bylo nakaženo asi 1000-3000 lidí a dalších 20.000 virem žloutenky. (viz např. Novinky zde)

Myslíte, že je vyloučeno, že byli postiženi i svědkové Jehovovi? Jestli odpovídáte, že ano, protože svědkové přece krev nepřijímají, tak jste na velkém omylu. Jak je to možné?

Nemoc AIDS způsobená virem HIV byla objevena v roce 1981, a od poloviny 80.let se stala celosvětovým problémem a hrozbou. Rutinní testování krve na tuto chorobu se zavádělo v transfuzních stanicích od druhé poloviny 80.let. Na první pohled by se zdálo, že svědkové Jehovovi byli jediní, kterých se tento problém nedotkl. Díky svému odmítavému postoji k transfuzím by měli být od nákazy touto cestou ochráněni. Ale nebylo tomu tak.

Většina z nakažených v Kanadě byli hemofilici. Hemofilie je nemoc, kdy je porušena srážlivost krve, a tak i malé škrábnutí může vést k velkému krvácení a ztrátě krve, která může být až život ohrožující. Nemoc se léčí podáváním tzv. koagulačních faktorů. Ty jsou normálně součástí krevní plazmy a jejich funkcí je srážet krev. Pro jednu léčebnou dávku je ale třeba shromáždit krev od cca 2.500 dárců. (V dnešní době se některé koagulační faktory vyrábějí synteticky, ale v 80.letech ještě tyto přípravky neexistovaly.)

V jaké situaci je hemofilik, který je svědkem Jehovovým? Společnost Strážná věž umožňuje již mnoho let svědkům přijímat některé části krve jako věc osobního rozhodnutí. Strážná věž z 15.6.1978 (ang., česky vyšlo později) v otázce čtenářů "Jsou injekce séra slučitelné s křesťanskými zásadami" píše, že přijetí krevního séra k léčbě například hemofílie je věcí osobního rozhodnutí. (viz historie otázky krve)

Bohužel, tato Kanadská tragedie se tedy týká i pacientů z řad svědků Jehovových, kteří trpí hemofilií. Snad jich není mnoho, ale v 80.letech dostávali stejné přípravky z krve jako ostatní pacienti. Hemofilie je vzácná nemoc a vyskytuje se asi u 1 člověka z 10.000. Kanada měla v 80.letech 32 milionu obyvatel a z nich asi 3000 mělo hemofilii. V té době bylo v Kanadě cca 80.000 zvěstovatelů - svědků Jehovových. To znamená, že statisticky pouhých 8 z nich mohlo mít hemofilii. Možná méně, protože tito lidé měli jistě mnohem těžší cestu k tomu, aby přijali víru svědků Jehovových, možná více, když započítáme rodinné příslušníky a všechny sympatizanty navštěvující Památnou slavnost.

Ačkoliv se zákaz transfuzí krve, který mají svědkové Jehovovi, zdá na první pohled ve světle pandemie AIDS jako velmi osvícený, není tomu tak. Hemofilici z řad svědků Jehovových byli léčeni stejnými přípravky jako ostatní pacienti, a je tedy nanejvýš pravděpodobné, že byli postiženi stejně.

Naštěstí se ve 21.století testování krevní plazmy velmi zdokonalilo, a díky 3-6 měsíční karanténě, ve které se konzervy plazmy ponechávají, než se dárce znovu otestuje a než jsou dány k dispozici pacientům, se nákaza transfuzí virem HIV a mnoha dalšími známými chorobami stala vysoce nepravděpodobnou.


Ohlasy a diskuze - zde