Společnost Strážná věž je spolu s lékaři žalována o 1 milion dolarů za smrt šestnáctileté dívky

Calgary, Alberta, 25.8.2004

Žaloba podaná 25.8.2004 u soudního dvora v Calgary viní svědky Jehovovy, že pomocí strachu ze zničení v Armageddonu přesvědčili Bethany Hughesovou, aby odmítala transfuzi krve. Nepřiměřený nátlak a přesvědčování její matkou a dalšími svědky Jehovovými přímo vedly k její smrti. Žaloba viní též lékaře a nemocnici, ve které Alice zemřela. Otec Lawrence Hughes žádá odškodnění ve výši téměř 1 milion dolarů.

U šestnáctileté Bethany Hughesové byla 13.února 2002 diagnostikována akutní myeloidní leukémie. Byla ji doporučena chemoterapie podporovaná krevními transfuzemi. Protože její matka Arliss Hughesová nesouhlasila s léčbou, musel soud vydat příkaz, aby lékaři zahájili terapii včetně transfuzí krve. Právní zástupci Společnosti Strážná věž David Gnam a Shane Brady, kteří se účastnili soudního jednání, nadále přesvědčovali Bethany, aby bojovala proti transfuzím. Když byla Bethany 15.července 2002 propuštěna z nemocnice (Alberta Children's Hospital v Calgary), byla tajně přemístěna do jiné (Cross Cancer Institute), kde již přijímala pouze bezkrevní léčbu. Zemřela 5.září 2002 na městnavé srdeční selhání způsobené nedostatkem zdravých krevních elementů.

Společnost Strážná věž a její zástupci jsou obviněni, že spáchali zločin podvodu a nepřiměřeného nátlaku, což vedlo k okolnostem, které zavinily smrt Bethany. Pomocí modliteb a dalšími způsoby přímo povzbuzovali Bethany, aby nepochybovala o své víře.

Bude zajímavé dále sledovat vývoj této kauzy, zda Společnost Strážná věž dokáže vysvětlit svoji iracionální politiku, kterou ovlivňuje svědky Jehovovy, aby některé části krve přijímali (například hemoglobin) a jiné (například červené krvinky) odmítali. Bible nikde neříká, že nelze přijímat červené krvinky, ale zároveň, že by bylo možné přijmout jejich obsah - hemoglobin.

Celý text soudní žaloby je přístupný na www.krev.info zde: (Full text of Statement of Claim - pdf).

With acknowlidgement from watchtowernews.org